Nowa kaplica p.w. Bł. Jana Pawła II

w Zakładzie Karnym Kraków - Nowa Huta


"Kardynał Stanisław Dziwisz poświęcił 7 stycznia 2012 r. nową kaplicę w Zakładzie Karnym w Krakowie Nowej Hucie. Ofiarował relikwię - kroplę krwi bł. Jana Pawła II i spotkał się z funkcjonariuszami Służby Więziennej oraz przebywającymi tam osadzonymi. W spotkaniu uczestniczył również minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

W uroczystości, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa, funkcjonariusze Służby Więziennej i osoby pozbawione wolności – mężczyźni i kobiety z nowohuckiego zakładu karnego. Metropolita krakowski ofiarował relikwiarz z krwią błogosławionego i patrona kaplicy - Jana Pawła II - mówiąc, że krew to symbol ofiary i miłości.

Po Mszy św. kardynał spotkał się z ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem, funkcjonariuszami Służby Więziennej i przedstawicielami duchowieństwa. Odwiedził również więźniów.

W swoim wystąpieniu powiedział, że błogosławiony Jan Paweł II wiele razy odwiedzał więzienie Rebibbia w Rzymie i inne więzienia. Dzisiaj - według hierarchy - błogosławiony Jan Paweł II "chce nam powiedzieć, że każdy człowiek może się otworzyć na działanie Bożej miłości i miłosierdzia. Każdy człowiek może skorzystać z takiej samej szansy, jaką otrzymał Piotr, gdy wyznał miłość do Chrystusa".

Metropolita krakowski mówił, także, iż ma świadomość niezwykle trudnej i skomplikowanej sytuacji polskiego więziennictwa. "Jeśli się nie mylę, w Europie Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce pod względem liczby uwięzionych. Statystki są zatrważające. Stale rosną liczby skazanych, a nie osadzonych. Nasze więzienia są przepełnione, nie spełniają europejskich wymogów co do metrażu przewidzianego dla jednego więźnia".

W słowach skierowanych do skazanych słowach przypomniał, że "Bóg obdarzył nas wszystkich wielkim darem wzajemnej miłości. Owocem tej miłości jest dobro w rodzinie, w społeczeństwie, dobro indywidualne i zbiorowe. Strzeżmy więc tej miłości jak największego skarbu pamiętając, że każdy z nas popełnia pomyłki, błędy i grzechy, które ranią Boga i bliźniego. Chrystus jednak pokonał grzech i śmierć na drzewie krzyża. Grzech nie ma już więcej władzy nad nami, ponieważ w krzyżu naszego Zbawiciela odnajdujemy przebaczenie i darowanie win".

Więzienna kaplica, która otrzymała wezwanie bł. Jana Pawła II, faktycznie funkcjonuje od kilku miesięcy. Wcześniej nabożeństwa dla więźniów odbywały się w jednej z zakładowych świetlic. Obecna kaplica została zlokalizowana w pomieszczeniu po byłym magazynie.

Pomysł jej utworzenia pojawił się już jakiś czas temu i był wynikiem próśb zgłaszanych kapelanowi przez osoby pozbawione wolności. Pragnęli oni odrębnego miejsca modlitwy. Do nowohuckiej kaplicy zostały też przyniesione relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Z pomysłem nadania kaplicy wezwania bł. Jana Pawła II wystąpili wspólnie - kapelan zakładu o. Rafał Piecha OSsT (Zakon Trójcy Przenajświętszej od Wykupu Niewolników) oraz dyrektor placówki mjr Jacek Mróz.

W okręgu krakowskim Służby Więziennej jest to już druga kaplica dla więźniów pod wezwaniem tego patrona. W więzieniu w Ruszczy regularnie uczestniczy w nabożeństwach kilkudziesięciu osadzonych".

Źródło: ekai.pl/diecezje/krakowska

 

 

Zdjęcia

trinidad_2.jpg

Adres

ul. Łanowa 1B
30-725 Kraków
tel.: 538 332 138
(12) 653 21 93
(12) 653 21 95

Napisz do nas: trynitarze@trynitarze.pl

Duszpasterstwo powołań
tel.: 501 369 890
powolania@trynitarze.pl

Współpraca naukowa