Trynitarze i Franciszkanie u Papieża Leona XIV
-
dodane przez:
Trynitarze
W piątek, 20 czerwca 2025 roku, przedstawiciele naszego zakonu mieli zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu z Ojcem Świętym Leonem XIV, które odbyło się w Sali Klementyńskiej w Watykanie. Spotkanie to było częścią ważnego momentu w życiu naszej rodziny zakonnej – Kapituły Generalnej, będącej czasem rozeznawania, modlitwy i odnowy ducha misyjnego.
Ojciec Święty, witając nas wraz z braćmi z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, przypomniał o naszym wspólnym dziedzictwie – o posłudze Kościołowi, zakorzenionej w charyzmatach założycieli, ale zawsze prowadzonej w posłuszeństwie wobec następcy św. Piotra. W symboliczny sposób odwołał się do obrazu z Lateranu, przedstawiającego papieża Innocentego III przyjmującego zarówno św. Franciszka, jak i św. Jana de Matha – naszego założyciela. To zestawienie nie było przypadkowe – pokazało, że choć nasze duchowe drogi różnią się formą, łączy nas to samo pragnienie: uwielbienie Trójcy Świętej przez służbę najbardziej potrzebującym.

W przemówieniu Ojca Świętego wybrzmiało głębokie uznanie dla naszego charyzmatu – szczególnie dla powołania do modlitwy i działania w intencji prześladowanych chrześcijan. Nazwał nas „czwartą częścią Kościoła”, będącą głosem tych, którzy dziś nie mogą swobodnie wyznawać wiary – w wielu krajach Bliskiego Wschodu, Afryki, Półwyspu Arabskiego czy Azji Południowej. Papież zachęcił nas, abyśmy nie ustawali w modlitwie i w duchowym towarzyszeniu tym, którzy cierpią dla Chrystusa, bo to jest serce naszej misji.
Podczas spotkania Leon XIV podkreślił również znaczenie samej Kapituły jako przestrzeni słuchania Ducha Świętego – nie tylko poprzez formalne decyzje, ale przede wszystkim przez wzajemne wsłuchiwanie się w głos braci, Kościoła i znaków czasu. Przypomniał też słowa św. Franciszka o życiu „bez własności” – które brzmią dziś jako wezwanie do prostoty, przejrzystości i pokornej służby, szczególnie ze strony przełożonych, będących sługami wspólnoty.
Na zakończenie spotkania wspólnie odmówiliśmy modlitwę św. Franciszka – Trisagion: „Ty jesteś Święty, Panie, jedyny Bóg… Ty, Święty Ojcze, Królu nieba i ziemi”. Te słowa stały się dla nas nie tylko modlitwą, ale pieczęcią tego dnia – przypomnieniem, że to Bóg jest początkiem i celem wszystkiego, co czynimy.
Z wdzięcznością i poczuciem odpowiedzialności powracamy do naszej posługi – umocnieni obecnością Papieża, słowem Kościoła i łaską Ducha Świętego, który prowadzi nas nieustannie drogą wolności, pokoju i oddania Trójcy Przenajświętszej.