Duszpasterstwo więzienne

Droga krzyżowa z osadzonymi

Od kilku lat w piątek przed Niedzielą Palmową odprawialiśmy nabożeństwo drogi krzyżowej „wzdłuż więziennego muru”, najpierw po obu stronach rzeczywistej ściany więzienia, potem ów mur był symboliczny, ale zawsze chodziło o spotkanie z osadzonymi i wspólną modlitwę z nimi i w ich intencji.

Z powodu epidemii takie bliskie spotkanie w tym roku nie może mieć miejsca, ale droga krzyżowa w naszej kaplicy 26 marca br. zostanie odprawiona z myślą o więźniach i za nich. Jej rozważania zostały przygotowane w więzieniu. Ponieważ jednocześnie jest to Dzień Modlitwy za Więźniów (wspomnienie św. Dyzmy, Dobrego Łotra), obchodzony w Polsce od 2009 roku, tym bardziej zapraszamy do licznego udziału w nabożeństwie i do modlitwy, zwłaszcza za osadzonych pogrążonych w depresji, trwających daleko od Boga, wątpiących w sens skruchy i Boże miłosierdzie. Oczywiście ogarniamy też modlitwą tych, którzy Chrystusa spotkali w więzieniu i mają mocne postanowienie poprawy.

Świeccy trynitarze pragną także zachęcić do indywidualnej modlitwy w intencji więźniów, którzy o to proszą, szczególnie w końcowym okresie Wielkiego Postu i podczas Triduum, ale i później. Przygotowane w tym celu obrazki z imionami konkretnych osób osadzonych będą rozdawane podczas drogi krzyżowej odprawianej w ich intencji i w Niedzielę Palmową. 

Podobnie jak czynimy to przed Bożym Narodzeniem, przygotowując życzenia i upominki dla osadzonych w krakowskich więzieniach, tak również w oczekiwaniu na Wielkanoc pomyślmy o bliźnich, które spędzą święta w odosobnieniu, z dala od rodzin i możliwości pełnego uczestnictwa w liturgii.