Duszpasterstwo więzienne

Epidemia dobra

Czy ci, którzy zawinili okrucieństwem, także zasługują na miłosierdzie? […] Ich ukryty ból nie budzi litości. Ich widok napawa odrazą. A przecież także tutaj istnieje problem miłosierdzia. Ale, czy także? A może właśnie przede wszystkim?” (ks. J. Tischner)

Epidemia dobra

W tym roku mogliśmy sobie lepiej wyobrazić – jeśli oczywiście próbowaliśmy – jak wygląda codzienność człowieka trwale odosobnionego, pozbawionego możliwości spotkania z bliskimi, czy nawet zwykłego spaceru. Przymusowe rozstania, nieraz dramatyczne, bez pożegnania, stały się udziałem wielu. Wiemy teraz więcej o tym, jak boli samotność, czym jest depresja i osłabienie prawdziwych, nie wirtualnych relacji. Poznaliśmy niejednokrotnie smak bezczynności zawodowej, dojmujące poczucie braku własnej sprawczości, odcięcie od ulubionych zajęć i miejsc powodowało, że życie traciło blask.

A teraz idą święta i ożywa nadzieja na koniec smutnego okresu epidemii. Zbliżający się Adwent będzie pewnie jak zwykle czasem oczekiwania, refleksji i atmosfery rodzinnej bliskości. Nawet jeśli będziemy musieli przeżywać Boże Narodzenie w ścisłym gronie domowników, może w żałobie, bez względu na wszystko pobłogosławi nas Boże Dziecię.

Wiemy, że Pan Bóg pisze prosto po krzywych liniach, wzrost zakażeń śmiercionośnym wirusem wywołał więc istną epidemię pomagania, dzielenia się, wsparcia okazywanego chorym, lekarzom, seniorom. Wierzymy, że każdy szczery odruch serca, każde dostrzeżenie potrzeb bliźniego w trudnej sytuacji, każda ofiarność przyniesie obfity i trwały owoc pokoju. Żadne dobro nie zostanie zmarnowane.

Od lat o tej porze roku zapraszamy Was do wspólnego odwiedzenia krakowskich więzień i okazania życzliwości osadzonym kobietom i mężczyznom, którzy izolację spowodowaną błędami życiowymi przeżywają w nieporównanie gorszych warunkach niż domowa kwarantanna. Ostatnio bez widzeń, przepustek, bezpośredniego kontaktu z księdzem.

Mamy nadzieję, że i tym razem z Waszą pomocą, naszych Przyjaciół, Ludzi Dobrej Woli, uda nam się przygotować skromne upominki – zestawy żywności, które wraz z opłatkiem i życzeniami błogosławionych świąt pragniemy dostarczyć przed Wigilią do każdej celi w dwóch krakowskich więzieniach. Na zakup kawy, herbaty, słodyczy do 300 paczek potrzebujemy około 15 000 zł. Bardzo wdzięczni za każde wsparcie czekamy na wpłaty do 17 grudnia 2020.

Ofiary na ten cel można kierować na konto:

24 1240 1444 1111 0010 5914 3528

Dom Zakonny Zakonu Przenajświętszej Trójcy

ul. Łanowa 1, 30-725 Kraków

Tytuł wpłaty: święta w więzieniu

Wszystkich ofiarodawców ogarniamy serdeczną modlitwą.